Біометрія у фінансах

Історії про черги на оформлення біометричних закордонних паспортів зараз вже супроводжуються розповідями про те, скільки нервів люди витрачають на те, щоб їх забрати.

Підвищений попит на біометрику після скасування візового режиму України з ЄС, додатково «підігрітий» сезоном відпусток, привів до того, що в обіцяний термін українці не можуть отримати документи для виїзду за кордон. У багатьох під загрозою відпочинок, комусь доводиться повністю відмовитися від путівок і куплених квитків.

Наступний етап загальної «біометрізаціі» — використання при ідентифікації особистості в фінансовій сфері. Попереджений — значить озброєний. Давайте готувати санчата влітку))

28 липня 1858 року відбитки пальців були вперше використані для ідентифікації особистості в криміналістиці. В одній з в'язниць Індії за їх допомогою почали визначати особистість злочинця. З тих пір відбитки пальців стали використовуватися в різноманітних цілях —  від активації смартфона до паспортного контролю при перетині кордону.

Сучасні біометричні способи ідентифікації особи використовують різні методики: від серцебиття до розпізнавання голосу. Але найпопулярнішим залишається відбиток пальця. Нижче наведені найпоширеніші методи, які застосовуються у фінансовій сфері, найчастіше для підтвердження платежів.

Спосіб №1

Самий популярний сервіс, який використовує відбиток пальця для підтвердження платежу —  це Apple Pay. Послуга була запущена в жовтні 2014 року. Сьогодні вона доступна на всіх сучасних моделях телефонів Apple, починаючи з iPhone 6. Сканер відбитка знаходиться під єдиною кнопкою на лицьовій стороні смартфона. Все, що потрібно для підтвердження транзакції —  натиснути на неї.

Відбиток пальця може служити не тільки паролем, а й повноцінним платіжним інструментом. WorldPay пропонує встановити в супермаркетах сканери і безпосередньо прив'язати відбиток пальця до банківської карти. Покупці зможуть розплачуватися за товар одним дотиком.

Спосіб №2

Система розпізнавання по голосу активно впроваджується в Call-центрах банків. Така модель аутентифікації дозволяє переконатися в істинності особи абонента без кодового слова, яке часто забувається. Для цього система звертається до архіву банку і порівнює голос абонента з оригіналом, який був записаний під час відкриття рахунку.

Таку систему вже використовують в різних банках світу —  від Північної Америки до Гонконгу.

Цікавий формат використання голосу запропонували в Wells Fargo —  найбільшому банку Сполучених Штатів. В рамках експерименту користувачам мобільного додатка запропонували протестувати голосову ідентифікацію для входу в мобільний банкінг.

Спосіб №3

Ідентифікацію з розпізнавання обличчя можна проводити як онлайн, так і в традиційному магазині. Фінський стартап Uniqul запропонував подібну систему ще в 2013 році. Вона сканує обличчя покупця на касі магазину, звіряє його з оригіналом в базі і передає платіжні дані для оплати. При цьому користувачеві не потрібно навіть діставати гаманець. Реквізити його карти зберігаються в системі. Таку ж технологію тестувала японська корпорація NEC. У Китаї вже створили банкомат з розпізнаванням особи. А Mastercard запустила селф-платежі в Європі, США та інших країнах.

Спосіб №4

Японський виробник смартфонів Fujitsu влітку 2015 запропонував систему, яка дозволяє оплачувати покупки поглядом. У мобільних телефонах з'явився сканер, який перетворив сітківку в пароль. А залізниця Британії буде сканувати сітківку ока пасажира, щоб пропустити його на потрібний рейс.

Спосіб №5

Ритм серцевих скорочень теж унікальний. Він, як і відбитки пальців, практично не піддається повторенню. Сучасні фітнес-браслети здатні розпізнавати електрокардіографічні сигнали. Деякі виробники електроніки вже побачили потенціал своїх пристроїв в банкінгу.

Так, канадський виробник Bionym тестує браслет Nymi спільно з британським банком Halifax. Унікальний показник серцебиття використовується для доступу до інтернет-банкінгу. Також в пристрої передбачений платіжний функціонал.

Окрім перерахованих способів, для підтвердження особи може використовуватися зчитування вен на руці, аналіз поведінки, сигнали мозку і навіть сканування вушних раковин.

І трохи статистики...

56% користувачів інтернету в Великобританії воліють користуватися біометричними методами аутентифікації замість традиційних паролів для цифрового банкінгу.

Поширити:

Читайте також