Електронні гроші в Україні

електронні гроші

Електронні гроші, міцно завойовують свої позиції на ринку сучасних фінансів, являючи собою відносно новий, але вже досить популярний вид грошових коштів. Він безпосередньо пов'язаний з інтенсивним розвитком е-комерції і може бути в обігу в паралелі з готівкою і безготівковими платіжними інструментами.

Затвердження Національним банком «Положення про електронні гроші в Україні» відбулося в листопаді 2010 р. Українське законодавство визначило електронні гроші як одиницю вартості, яку:

  • зберігають на електронному пристрої;
  • можна приймати як засіб платежу;
  • законно вважати фінансовим зобов'язанням емітента.

Законом встановлені певні обмеження щодо застосування електронних грошей. Вони стосуються, перш за все, ліміту зберігання грошових коштів на електронних гаманцях, а також сум річних розрахунків та щомісячних фінансових переказів користувачів.

Емісія і особливості обігу електронних валют

Стандартний алгоритм створення та звернення нових електронних грошей включає в себе кілька етапів:

  • відкриття юридичною або фізичною особою спеціального рахунку для електронної валюти;
  • емісія електронних грошових одиниць;
  • торгівельний обіг емітованих фінансових коштів.

Для відкриття облікового рахунку для електронної валюти використовується спеціальне програмне забезпечення, традиційно інтегрується з інтернет-платежами, різними терміналами і банкоматами. Оскільки українське законодавство дозволяє емітувати електронні гроші в Україні виключно в банківській системі, то використовуване програмне забезпечення може належати тільки банку. При такому розкладі процедура емісії електронних грошових коштів і процес їх первинного обліку можуть бути проведені в одному і тому ж місці. Банківський емісійний софт передбачає будь-які легальні фінансові транзакції з електронної валютою як всередині країни, так і в міжнародному форматі.

Для емісії електронної валюти юридична (фізична) особа звертається в банківську структуру і (або) надає певну грошову суму. При цьому гроші можна внести як безпосередньо в банківську касу, так і іншими способами: через банкомат, за допомогою платіжного терміналу або перевести за допомогою перерахування банку на рахунок. Після отримання грошових коштів рівно на суму зробленого перерахування банк емітує електронні гроші. Важливо враховувати, що, маючи можливість емітувати електронну валюту, банк не може самостійно — без зовнішнього цільового перерахування — ініціювати їх емісію.

Використання емітованих електронних грошей

Емітованими банком електронними грошима їх власник може розпоряджатися практично так само, як і звичним кешем, правда, їх використання передбачається переважно у віртуальному режимі. Для роботи з конкретною віртуальною валютою потрібно завантажити спеціальний софт, після чого електронні гроші можна використовувати, щоб:

  • купити товари і послуги через платіжний агрегатор;
  • зробити переведення;
  • виконати обмін електронних грошей на інші криптовалюти;
  • взяти віртуальний займ і виплатити кредит.

Електронні грошові кошти сьогодні реально навіть заробити — на окремі види інтернет-робіт пропонується заробіток в віртуальній валюті.

Чи можна зняти гроші з електронного гаманця? Щоб заново перевести в готівку електронні гроші або перевести їх в безготівковий капітал, власнику необхідно звернутися в банк-емітент з проханням про дееміссію. Найчастіше для обміну і виведення електронних грошей створюються спеціальні обмінники цифрової валюти. В результаті, власник електронних грошей отримує їх гривневий еквівалент — на руки або на карту, а сума емітованих грошових коштів, відповідно, зменшується. Детально дізнатися про рейтинги і котирування сучасних електронних грошей, що зараз знаходяться в обігу в Україні, можна, заглянувши на спеціалізовані форуми в інтернеті.

Поширити:

Читайте також